Stop přejídání i potížím s trávením: 6 zásad, které zkuste už tyto Vánoce!

- Komerční sdělení -aktuality

Vánoční svátky se nesou ve znamení hojnosti. Jenže to přináší s sebou často i nadměrné a nevhodné pojídání.

Někteří lidé nerespektují pocit sytosti a jedí, i když už mají dost, jen proto, že jim to chutná a mají z jídla požitek.
Odbornice na zdravou výživu, diabetes a pohyb z Biomedicínského centra Slovenské akademie věd (BMC SAV) připomněly několik zásad, které pomohou předejít trávicím obtížím a vychutnat si vánoční svátky ve zdraví.

  1. Nejezte vystresovonou hlavou či bolavou duší
    „Zvýšené pracovní či osobní napětí se může promítnout až do emocionálního přejídání. Jsou i takoví jedinci, kteří jídlem nebo pitím umocňují svůj pocit pohody. Nerespektují přitom pocit sytosti a jedí, i když už mají dost, jen proto, že jim to chutná a mají z jídla požitek,“ vysvětlila Adela Penesová z Ústavu klinického a translačního výzkumu BMC SAV, která zároveň připomíná, že právě o Vánocích přicházejí lidé nejčastěji na pohotovost se žlučníkovými záchvaty, podrážděným žaludkem či se zánětem slinivky břišní.
  2. Nezanedbávejte pohyb
    Rizikem během Vánoc nemusí být jen nadměrné pojídání, ale také zanedbání pohybu. Aktivní bychom měli být i během svátků. „Právě zvýšení výdeje energie při pohybu nám může pomoci vyrovnat se s extra vánočními kaloriemi tak, že je spálíme a neuložíme do naší tukové spíže,“ říká Barbara Ukropcová z Ústavu experimentální endokrinologie BMC SAV a zdůrazňuje, že každodenní pohyb je nejlepším dárkem, který můžeme darovat svému zdraví.

Při sladkém je odpovědí přiměřenost
Podívejte se na epizodu pořadu Jde o nás o fenoménu pečení, ve které jsme mluvili io tom, jak zvládnout sladký nápor během Vánoc zdravě.

  1. Nikdy není pozdě
    Říkáte si, že sváteční dny či prázdniny nebo čas dovolené, který na přelomu let strávíte s dětmi, není vhodný ke změně životosprávy. Jenže náš metabolismus nemá prázdniny a proto nikdy není pozdě začít cvičit, zdravěji se stravovat a být aktivní. Nejlepší je začít hned a to se může odrazit například iv tom, jak se postavíme ke svátečnímu hodování.
  2. Zdravě i během svátků hojnosti
    I během Vánoce je dobré kromě zelňačky, smažené ryby či bramborového salátu konzumovat zdravé potraviny. Sem patří například ovoce a zelenina, odbornice řadí jednu až dvě porce ovoce a tři až čtyři porce zeleniny či hrst ořechů. Preferovat se mají potraviny s obsahem vlákniny a celozrnné pečivo, koláče a sladkosti zkuste připravovat s nižším obsahem cukru a nepřehánět to s alkoholem. Důležitý je i pitný režim, přičemž řeč není o slazených nápojích. Pijte vodu, střídmější minerální vodu, případně neochucené čaje.
  3. Zdravější alternativy jsou cesta
    Štědrovečerní pokrm, ať už je to kapr, rybí filé nebo kuřecí řízek, nemusí být smažené. Rybu je například lepší upéct, dochutit bylinkami, citrónovou šťávou či zapéct se zeleninou. Bramborový salát si také můžete dopřát ve zdravější verzi.
  4. Každá možnost má být využita
    Pohyb jsme už sice zmiňovali, ale je dobré jej ještě jednou zdůraznit. Možnost vyjít ven, do přírody, lesa, na procházku či třeba zasněžený svah, bychom měli využít vždy, když to během volných dnů lze. Rodiče menších dětí mohou tyto aktivity spojit se společnou hrou, což navíc utuží vzájemné vztahy. Určitě nezapomínejte ani na pravidelné procházky. Chůze je nejpřirozenější pohyb, proto se snažme denně chodit alespoň na hodinové procházky svižným tempem. Při takové procházce můžeme spálit kolem 250 až 300 kalorií.

Další články autora

Comments

Mohlo by se vám líbit

Reklama

- Komerční sdělení -PR článek