Živý či umělý? Pokud myslíte ekologicky, pak na Vánoce zvolte…

- Komerční sdělení -aktuality

Při koupi živého stromku je dobré dbát na to, aby jej vypěstovali v lesní školce.

Krásné jsou také ekologické ozdoby, například dřevěné.
Živý vánoční stromek je ekologičtější alternativou oproti umělému. Při koupi živého stromku je dobré dbát na to, aby jej vypěstovali v lesní školce. Nejekologičtější alternativou je stromek ve květináku. Uvedla to dnes enviroorganizace Greenpeace Slovensko.

Environmentalisté zároveň poukazují, že ani živý stromek není bez chyb. „Farmy vánočních stromků mohou vytisknout přírodní ekosystémy a při jejich pěstování mohou být použity pesticidy, které zamořují půdu a škodí živočichům i lidem,“ poznamenali.

Umělé stromky jsou často vyrobeny z polyvinylchloridu (PVC), který je podle Greenpeace jedním z nejhorších plastů a znečišťuje životní prostředí během celého životního cyklu. „Stromečky z PVC se těžko recyklují a často končí na skládkách, kde přispívají k uvolňování skleníkových plynů a znečišťují životní prostředí vylučováním nebezpečných chemikálií,“ uvádí organizace. Dodává, že většina umělých stromků se vyrábí v zahraničí, jejich skleníková stopa je environmentalisté. Těm, kteří umělý stromek mají, doporučují, aby ho nevyhazovali, pokud jim slouží.

Greenpeace poukazuje také na jiné kreativní stromky vyrobené například z dřevěných palet, větví, knih, dřevěného žebříku, papíru či chvojí ve váze.

Další články autora

Comments

Mohlo by se vám líbit

Reklama

- Komerční sdělení -PR článek