Hubne se víc ze sladkých nápojů?

- Komerční sdělení -aktuality

Slazené versus dietní. Při udržování tělesné hmotnosti si vybíráme spíše nealkoholické drinky bez cukru. Vědci však bijí na poplach. Pokud přirozenou sladkou složku nahrazujeme umělým sladidlem, s hubnutím se můžeme rozloučit.

Ačkoli se to na první pohled nezdá, nápoje s umělými sladidly nepatří do krabičky označené „zdravé“. I přes žádnou kalorickou hodnotu dokážou v lidském těle nadělat podle výzkumů větší šarapatu než klasické, cukrem ochucené vody či minerálky. V případě, že porovnáváme obě kategorie nápojů, hubnutí méně prospívají právě ty s náhradními složkami cukru. Dietní nápoje fungují totiž jiným způsobem než jejich slazené protějšky. Ve skutečnosti totiž zvyšují touhu po jídle a odborníci varují, že představují riziko zejména u mladých žen, které bojují s obezitou.

Trápí i žaludek
Jak uvádí portál verywellfit.com, dietologové upozorňují, že sladidla v některých případech způsobují dokonce žaludeční nevolnost. Nezapomínejme, že umělá náhražka cukru má nula kalorií, což však neznamená, že lidský organismus na to reaguje rychlým hubnutím. „Pokud lidské tělo nedostává energii z kalorií, které očekává při sladké chuti, může to způsobit to, že člověk nakonec zkonzumuje víc, aby chybějící energii získal,“ říká pro zmiňovaný web dietoložka Melissa Hooperová. Umělé sladidlo účinkuje na lidský mozek podobně jako cukr. Mozek vyšle signál do slinivky břišní, aby produkoval inzulín ke zpracování této sladké složky. Hormonu inzulínu však v tomto případě nestojí v cestě žádná sladká překážka a tak sáhne na krevní cukr. Výsledkem je pokles energie a silný pocit hladu.

Tato tvrzení se opírají o seriózní výzkumy. Jeden z nich studoval téměř osmdesátičlennou skupinu lidí, která pila nápoje s umělými sladidly, jakými jsou běžně aspratám, sacharin či sukralóza. Všechny tyto produkty dodávají nealko drinkům sladkou chuť, k nerozeznání od cukru. Vědci na účastnících výzkumu zkoumali mozky a jejich skenováním zjistili, že oblasti, které souvisí s chutí k jídlu vykazovaly již do dvou hodin po vypití zmíněného nápoje výraznou aktivitu. V praxi to znamená, že nápoj slazený umělou náhražkou cukru oklamal mozek, který tělo nastavil do režimu hladu. Zajímavé je, že umělá sladidla zároveň snížila u obou pohlaví hormony, které tělu signalizují pocit zasycení.

I problémy se srdcem
Nové studie tak varují, že „vylepšené“ minerálky či voda mohou kromě pocitu hladu způsobovat přibývání na váze, které je dokonce spojeno s problémy se srdcem, zvýšeným cholesterolem a vyšším rizikem infarktu či mrtvice. Vědci však varují, že řešením není na základě tohoto výzkumu vyměnit „umělé“ nápoje za ty, které jsou ochuceny klasickým cukrem. Přestože cukr je v tomto případě méně nebezpečný. Vyplavený inzulín totiž zpracovává cukr přijatý z nápoje a nesahá na tělesné zásoby, čímž nedochází k prudkým změnám touhy po jídle či k výkyvu nálad. Ideální volbou je vynechávání obou druhů těchto nealko drinků. Odborníci doporučují pitný režim postavit výhradně na pitné vodě, méně sycených minerálních vodách, čajích či ovocných šťávach.

Další články autora

Comments

Mohlo by se vám líbit

Reklama

- Komerční sdělení -PR článek